niedziela, 15 marca 2015

Wood is Cool czyli jaki wybrać taras

Za oknem już prawie wiosna, dzień coraz dłuższy a temperatura zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dla wielu z nas jest to znak do rozpoczęcia sezonu letniego, przesiadywania  na pięknym tarasie lub w ogrodzie.
Często zastanawiamy się nad wykończeniem lub wybudowaniem własnego tarasu, zadając sobie pytania:
Jaki taras? Czy z drewna, czy może z kostki brukowej, płytek lub deski kompozytowej?
Co jest bardziej praktyczne, ładniejsze i niedrogie? Czy będę zadowolony z mojego nowego tarasu za rok dwa czy pięć?
Te kwestie trzeba rozwiązać już teraz i podjąć najlepszą decyzję. 
Ja szczególnie mocno polecam taras drewniany. Postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości i sprostować nieprawdziwe opinie jakie krążą na jego temat ,aby każdy we własnym zakresie mógł świadomie wybrać.
Taras z Bangkirai 25x145mm

Dlaczego taras drewniany to najlepsze rozwiązanie, można by napisać całą książkę, nie ma na to czasu więc ujmę to w kilku zdaniach.
Drewno to najbardziej ekologiczny materiał budowlany jaki został stworzony przez naturę, który towarzyszy człowiekowi od początku naszego istnienia. Nie powoduje żadnych alergii , uczuleń. Nie jest toksyczny i podlega całkowitej biodegradacji bez uszczerbku dla środowiska naturalnego.
Nie można tego powiedzieć niestety o tarasach kompozytowych czy jak kto woli WPC. Wyprodukowane z mieszanki pyłu drzewnego, klejów, żywic i sprasowanego plastiku. Dla ładnego jednolitego wyglądu zabarwione chemicznymi barwnikami.Normalnie cuda i wodotryski , ktoś powie, ale czy to jest naturalne?
Nie. Czy bezpieczne dla środowiska? Nie (czas rozkładu na wysypisku kilka tysięcy las). Czy chcielibyście aby bawiły się na tym wasze dzieci? Niech każdy sam sobie odpowie. Ja nie.
(Na zdjęciu deska kompozytowa po 3 sezonach , Manufaktura Łódź )

To może kostka brukowa lub płytki będą lepsze? Może i lepsze ale na pewno nie trwalsze i w naszych warunkach atmosferycznych nawet najlepsze kleje nie wytrzymują i płytka po kilku zimach odpada i pęka.
Latem natomiast nagrzewa się jak patelnia i nie sposób chodzić po tarasie na bosaka. Przy produkcji kostki brukowej czy płytek emituje się bardzo dużo CO2 a ich biodegradacja jest bardzo długa.
Na pytanie czy drewniany taras jest praktyczny, krąży wiele krzywdzących opinii , że trzeba go co roku malować, czyścić, konserwować, bo zjedzą go robaki itd.
Nic bardziej mylnego. Taras z drewna egzotycznego np. Bangkirai nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych. Jego naturalna odporność na biodegradację to około 30 lat. W tym czasie deska nie zgnije, nie spróchnieje i nie urodził się jeszcze taki robak w Polsce, który byłby wstanie tą deskę zjeść.
Taras z drewna egzotycznego nie musi być malowany, ponieważ sama natura zatroszczyła się o naturalne piękne kolory. W celu zachowania ich na dłuższy czas zaleca się olejowanie a po paru latach należy użyć olejobejcy. Odświeży to wygląd i nada zupełnie nowe oblicze naszemu tarasowi.
No dobra a ile to kosztuje ? Ktoś zapyta , czy aby drewno egzotyczne nie jest egzotycznie drogie?
Otóż nie. Okazuje się, że plastik zmieszany z pyłem drzewnym zwany kompozytem , wykreowany jest przez speców od marketingu na produkt z wyższej półki, i zamiast kosztować ułamek tego co drewno jest od niego droższy o 1/3 !!!
Kostka brukowa i płytki kształtują się w podobnych cenach do drewna, ale często należy wykonać pewne roboty przygotowawcze np: zrobić betonową wylewkę , a to podnosi koszt całego tarasu i robocizny.
taras z deski Bangkirai nie jest najdroższym rozwiązaniem lecz świetną relacją jakość do ceny, a należy przy tym pamiętać, że takim tarasem będziemy cieszyć się przez lata.
Taras z deski Bangkirai 25x145mm

Drewno ma jeszcze jedną przewagę nad resztą rozwiązań, może nawet dla niektórych z nas najważniejszą.
PRESTIŻ. Absolutnie nic nie dodaje naszemu wnętrzu czy domu takiego wyglądu , elegancji i stylu jak wykończenia i detale w drewnie egzotycznym. Powiesz że przesadzam. Czyżby?   
Najbardziej luksusowe jachty czy limuzyny najdroższych marek, apartamenty w najlepszych hotelach są wykończone nie jakimś plastikiem z Chin ale właśnie drewnem. Moda na nie jest ponadczasowa. Czy pamiętacie jak na początku lat 90 w Polsce pojawił się plastikowy siding ( elewacja ) w różnych kolorach i wzorach. Kosztował krocie i wiele posiadłości zostało tym obudowanych. Dziś nie ma po tym już śladu i chyba nikt już nie wieży w to, że tego typu elewacja dodaje szyku naszemu domu.
Reasumując wszystkie za i przeciw jestem pewny, że taras z drewna , a szczególnie drewna egzotycznego Bangkirai to najlepsze rozwiązanie, ponieważ jest trwały, praktyczny, wygląda świetnie i dodaje elegancji i prestiżu naszemu ogrodowi i domu. Mam nadzieję, że dokonacie dobrego wyboru.


Pozdrawiam
Michał Grzegorczyk
www.koratimber.com    Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza