sobota, 24 października 2015

Elewacja drewniana Okoume - piękno Afryki tuż obok

       Ostatnimi czasy da się zauważyć nowy pozytywny trend w architekturze, mianowicie powrót do elewacji wykończonych naturalnym drewnem. Moda ta przyszła do nas z zachodniej europy, gdzie już od wielu lat stosuje się elewacje drewniane zamiast kamienia czy kolorowych tynków.

Elewacja pionowa z drewna Okoume
 
     Architekci ponownie przekonali się do drewnianych elewacji, gdyż jak nic innego nadaje ona każdej budowli niepowtarzalny charakter i styl, można ją stosować na dużych powierzchniach całych ścian, choć mi najbardziej podoba się gdy zostanie użyta jako wybrany element na budynku np. przy oknach lub na rogach.

Elewacja Okoume 15x145mm ( wybarwiona )

     Obecnie na rynku jest cała masa elewacji drewnianych o różnych profilach i z wielu gatunków drewna, co daje szanse, że każdy znajdzie coś na swoją kieszeń i gust.
Szczególnie godną uwagi jest elewacja z drewna egzotycznego Okoume, która charakteryzuje się piękną naturalną łososiową barwą, ale również świetnie się wybarwia na dowolny kolor, zachowując przy tym swoją naturalną strukturę usłojenia.

źródło:DLH - elewacja Okoume
     Deska elewacyjna z drewna egzotycznego Okoume jest bardzo stabilna i lekka, świetne się obrabia i łatwo montuje na przygotowanej wcześniej ścianie, co sprawia że możemy to zrobić sami używając podstawowych narzędzi ( drabina, wiertarka i poziomica ).
Jest jeszcze coś co sprawia, że elewacja Okoume jest tak atrakcyjna, mianowicie jej przystępna cena tzn. niewiele większa od naszych rodzimych gatunków jak modrzew czy świerk, a przy tym jest bezsęczna i dużo trwalsza.

Elewacja pozioma Okoume 15x145mm

      Myślę że elewacja z drewna egzotycznego Okoume jest idealnym rozwiązaniem dla ludzi ceniących sobie nowoczesny styl oraz naturalne piękno drewna w architekturze, a spacerując po okolicy i podziwiając nowe osiedla widzę, że takich ludzi jest coraz więcej :)

Pozdrawiam
Michał Grzegorczyk
www.koratimber.com
 Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza