sobota, 12 grudnia 2015

Autostrady przyszłości

Polska jest obecnie największym placem budowy w Europie, gdzie by nie spojrzeć widzimy nowe drogi i autostrady lub już istniejące, ale w remoncie aby spełniały obecne standardy ochrony środowiska i bezpieczeństwa.
Może warto w tym momencie zastanowić się nad nowymi metodami budowy autostrad, by były nie tylko użyteczne, ale również estetyczne i przede wszystkim przyjazne środowisku? 
Drewniany ekran akustyczny

Jadąc nową autostradą z Łodzi do Warszawy nie da się nie zauważyć ogromnej ilości ekranów akustycznych, wykonanych z bardzo drogich tworzyw sztucznych lub wielkich betonowych szarych ścian. Rozwiązanie to choć pewnie skuteczne, nie jest ani trochę ekologiczne. Czas rozkładu w środowisku takich plastikowych ekranów akustycznych to kilka tysięcy lat, a przy ich produkcji zużywa się tyle chemikaliów i wytwarza groźnych gazów CO2, że lepiej o tym nie wspominać jaki to ma negatywny wpływ na nasz ekosystem. 
W Europie zachodniej, szczególnie w krajach takich jak Holandia, Dania czy Niemcy zaczyna się coraz częściej stosować drewno jako podstawowy materiał budowlany, również przy projektowaniu dróg i autostrad.
drewniane ekrany akustyczne 

O zaletach drewna można by długo pisać, więc ograniczę się tylko do najważniejszych. Drewno kumuluje w sobie gazy CO2, jest neutralne dla środowiska , ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe a przy tym jest bardzo estetyczne i w sposób naturalny wkomponowują się w otoczenie. 
bariery bezpieczeństwa z drewna Azobe w Holandii

Drewno pozyskane w sposób legalny nie zagraża degradacji lasów i przyczynia się do rozwoju gospodarczego regionów w którym rośnie i jest pozyskiwane. Dobrze zarządzany las szybko się odradza i dlatego mówimy że drewno to surowiec odnawialny i ekologiczny. 
drewniana barierka ochronna

Dzięki swoim właściwością świetnie nadaje się do produkcji ekranów akustycznych i barier bezpieczeństwa na drogach. Tego typu rozwiązanie szczególnie polecam miastom przez które często przechodzą drogi krajowe czy obwodnice, ponieważ drewniane elementy pozytywnie wpłyną na estetykę miasta, co mieszkańcy na pewno docenią.

Używanie drewna to również spora oszczędność, ponieważ niektóre gatunki drewna egzotycznego ( Azobe, Okan ) bez żadnej konserwacji/impregnacji potrafią wytrzymać nawet ponad 100 lat i nie kosztują przy tym więcej niż specjalny plastik, beton czy stal.

Z poważaniem

Michał Grzegorczyk 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza