sobota, 23 maja 2015

Architektura Krajobrazu i Drewno Egzotyczne w przestrzeni miejskiej

       Na przestrzeni ostatnich lat zaczęło się sporo zmieniać na lepsze w naszej przestrzeni miejskiej. Podróżując po kraju widzę coraz śmielsze projekty i realizacje z wykorzystaniem drewna egzotycznego, zarówno przez inwestorów prywatnych (galerie handlowe, biurowce) jak i publicznych.
W przypadku realizacji publicznych to już nie są tylko ławki czy kosze na śmieci ale często duże kompleksowe projekty, jak cały główny plac w Tomaszowie Mazowieckim czy piękna marina w Olsztynie lub kładka nad skrzyżowaniem w Rzeszowie z drewna Azobe Bongossi
Taras z Cumaru ,Ławka z Badi/Bilinga

Owe trendy przyszły do nas z zachodu Europy, gdzie już od dawna stosuje się drewno egzotyczne do budowy mebli miejskich takich jak ławki, place zabaw w parkach, pomostów i różnego rodzaju kładek.
most przy plaży w Dunkierce (Francja) z drewna AZOBE/BONGOSSI

Zaletą tego typu rozwiązań jest przede wszystkim estetyka, nowoczesny wygląd oraz swoista lekkość konstrukcji jaką daje użycie drewna egzotycznego w każdej realizacji. Należy przy tym pamiętać, że jest to bardzo trwałe i ekologiczne rozwiązanie. Przy zastosowaniu odpowiedniego gatunku drewna egzotycznego można być pewnym, że ławka, promenada czy zwykły plac zabaw wytrzymają ponad 40 lat bez jakiejkolwiek impregnacji. Odpowiednie certyfikaty zaświadczają o legalnym pochodzeniu drewna i racjonalnej gospodarce zasobami leśnymi co pozytywnie wpływa na nasze środowisko, gdyż nie zagraża lasom tropikalnym.
Ławka miejska z drewna Badi/Bilinga

Do budowy mebli miejskich należy stosować drewno twarde i odporne na biodegradację. Z pomocą doboru odpowiedniego gatunku przychodzi nam europejska norma, która określa jakie gatunki powinno stosować się na zewnątrz oraz czy i jak je impregnować.
Do najczęściej stosowanych gatunków zalicza się Badi/Bilinga, Azobe/Bongossi czy Cumaru lub Bangkirai. Gatunki te należą od pierwszej kategorii odporności co gwarantuje, że będą nam służyć przez wiele lat.
Kolejnym atutem wykorzystania drewna egzotycznego jest jego relatywnie niska cena. Biorąc pod uwagę, że gatunki te pozbawione są typowych wad ( Sęki , biele ) ,które często występują w rodzimych gatunkach, osiągamy bardzo wysoką wydajność materiału i niższy koszt finalnego produktu. Jest to argument bardzo istotny ze względu na wymagania stawiane w przetargach publicznych.
Moim zdaniem tego typu inwestycję staną się bardzo powszechne. Polacy coraz częściej podróżują po świecie i pragną aby Polska przestrzeń miejska była równie atrakcyjna i praktyczna jak w Holandii, Belgii czy Niemczech. W kraju mamy świetnych fachowców, którzy są w stanie wykonać tego typu inwestycję a nasi architekci są coraz bardziej świadomi zalet drewna i projektują jego użycie w kolejnych parkach, na deptakach i reprezentacyjnych miejscach w naszych miastach.

PS: Jeżeli w waszych miastach są już ciekawe realizacje z drewna egzotycznego w przestrzeni miejskiej lub jesteś architektem czy wykonawcą i chcesz się pochwalić swoimi pracami. Prześlij nam zdjęcia a najciekawsze opiszemy na blogu. info@koratimber.com

Pozdrawiam

Michał Grzegorczyk
www.koratimber.com
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza